Vyhledávač autopůjčovny

Jordánsko

Pokud se budeme chtít dostat do Petry přímo z Jordánska pak výhodnou destinací pro přistání bude město Amman které leží asi 190 km severně od města Petry. Výhodnou destinací je Amman proto, že zde najdeme více cest jak se do Petry vydat a také jeho samotná historie. Pro poznání města vám doporučím shlédnout památky Byzantská bazilika, Herkulův chrám či Amfiteátr postavený už v roce 138-161 našeho letopočtu.
                                                                                                                      
Amman samotný je však mnohem starší nežli tyto stavby a jeho věk a postavení se odhaduje na 7 tisícý rok minulého věku. Amman Jordánský původně Ammon se takto nenazýval po celou dobu jeho stání nýbrž i jeho jméno se podle vládců a dané doby měnilo. Na přelomu věků za vlády Ptolemájovců a Krále Philadelpha se město Philadelphií nazývalo což v překladu z řečtiny láska bratrství znamenalo. Philadelphia byla rovněž dobyta Římem a to generálem Pompeyem který dal město přestavět a přibyly zde budovy Římské, Kolonády a Amfiteátr který pojmul až na 6 000 osob.
                                       
                                                                                                                      
Pro nás je Amman a Queen Alia intl. Airport výborný bod pro přistání neboť i letenky jsou na mezinárodní letiště cenově dostupnější. Po přistání a nutném odbavení formalit s Vízem můžeme pro dopravu do Petry zvolit buďto letištní taxi, půjčovnu aut či autobus který najdeme v centru Ammanu na autobusovém nádraží Abdali Bus Station.
                                                                                                                      
Docestovat na Abdali Bus Station jde buďto autobusem z 1. a 2. terminálu letiště a nebo taxíkem které má vzhledem k ceně benzínu přístupné ceny. Vejít by jste se měli do 5 Jordánských Dinárů (dále jen JD). Pouze si dejte pozor na zapnutý tachometr když budete nastupovat a domluvte se na ceně za převoz na Abdali Bus Station s taxíkářem. Autobus do Petry Jordánské jede pouze ráno a to v 6:30 místního času. Zde si můžete jízdenku do Petry i rezervovat což vám mohu jen doporučit neboť autobus bývá plný. Pro koupi lístku zvolte spoj Amman-Petra. Cestu do Petry jde podniknout i místním veřejným autobusem ve kterém však nenajdete takové pohodlí a cesta trvá o něco déle a to asi 3.5 hodiny. Veřejný autobus vyjíždí každé 2 hodiny a to z autobusového stanoviště Mujamaaa Al-Janoubi kde vás letištní Taxi dopraví také.
                                       
                                                                                                                      
Výbornou možností pro cestování Jordánem je vypůjčení auta. Pokud tedy volíte auto pro překonání vzdálenosti do Petry Jordánské pak vám doporučím cestu která vede kolem Mrtvého moře. Vydat se do Petry můžete i jednodušší cestou a to po dálnicí č.15 která vede směrem Jih přímo od letiště Queen Alia intl. Airport. Pro zvolení obtížnější cesty vám však jako první zastávku doporučím vidět město Madaba a Horu poblíž zvanou Mount Nebo. Jedná se o poutní místo kde podle Bible ukončil svou pouť Mojžíš který na tomto místě svému lidu zaslíbenou Zemi dal. Pokud jste tedy dorazili až na vrchol Hory shlédněte místo jež s historií spjato jest a pokračujte dál po cestě na západ až k Mrtvému moři.
                                                                                                                      
Přijedete na křižovatku která se napojuje na dálnici Kings Highway č.65 a odbočíte vlevo. Po pár kilometrech narazíte na shluk hotelů mezi kterými najdete i Dead Sea Spa Hotel. Od hotelu se jde vydat k pláži která je vzdálena asi 1 kilometr. Veřejná pláž je trochu drahá ( asi 16 JD ) ale pokud vytrváte v chůzi po stejné cestě pak se vám naskytne možnost spatřit moře v celé jeho kráse. Koupání v moři má léčivé účinky jen si při tom dávejte pozor aby se vám voda nedostala do očí. Pokud budete mít koupání dost můžete se ubytovat či pokračovat do Petry cíle všech cestovních karavan.
                                       
                                                                                                                      
Napojíme se na dálnici Kings Highway č.65 a budeme pokračovat s vánkem od moře směrem Jih. Asi po 60 km narazíte na místo zvané Al Mazraa a za ním najdete odbočku která vás zavede do města zvaného Al-Karak. Město je známé svou pevností která byla vystavěna už v 9. století a umístěna na kopci jež byl kdysi Petrou nazýván. V překladu by jeho jméno znamenalo kámen v poušti. Pevnost a hrad byla pevným útočištěm za dob křižáckých výprav a jistě stojí za to ji spatřit neboť v městě Karak se událo mnoho bitev a tažení. Vstupné do hradu je jen 1 JD což oproti Petře Jordánské je velmi přátelská cena. Po shlédnutí Karaku a města které čítá na 170 000 obyvatel můžeme pokračovat dále za cílem naší cesty do Petry Jordánské.
                                                                                                                      
Vydat se můžeme pro změnu dálnicí č.15 která vede do města Ma´an. Na dálnici č.15 se napojíme asi po 30 km z města Karak ze silnice č.50. zde je i mapa pro lepší orientaci. Cesta do Petry by nám měla trvat zhruba 2 hodiny z města Karak a dorazit by jsme měli do turistického centra a pouště Wadi Musa u Petry Jordánské. Pro ubytování vám ještě doporučím rezervovat hotel neboť cesta do Petry vám dá opravdu zabrat. Mezi nejvíce oblíbené patří Petra Moon Hotel či La Maison Hotel které najdete poblíž vstupu do Petry a soutěsky Al-Siq.